5 rad od amerykańskiego milionera dla Ciebie!

Ludzie biedni często są przekonani, że dużo wiedzą o pieniądzach. Czyż nie mają z nimi do czynienia od kilku dekad? Nie przestają czuć się kompetentni nawet wtedy, gdy fakty świadczą na ich niekorzyść – konto świeci pustkami, a oni są zadłużeni po zęby u wszystkich członków rodziny.

Swoje braki tłumaczą w każdy możliwy sposób – złą sytuacją na rynku, pazernością bogaczy, chronicznym pechem – rzadko kiedy przychodzi im natomiast do głowy, że problemy finansowe mogłyby wynikać z ich własnej ignorancji. W konsekwencji biedni nie widzą potrzeby, by edukować się w zakresie finansów i żyją w nadziei, że pewnego dnia pieniądze spadną im z nieba.

Doświadczenie jednak pokazuje, że nawet w sytuacji, kiedy gotówka faktycznie spada z nieba w postaci dużej wygranej na loterii, nie oznacza to wcale końca problemów finansowych. Po kilku latach wszystko wraca do normy. Niedawni bogacze wracają do punktu wyjścia, a niekiedy popadają nawet w gorszą sytuację niż przed wygraną.

Wynika z tego, że pieniądze same w sobie nie rozwiązują kwestii biedy, co zatem jak nie pieniądze jest prawdziwym faktorem kreującym bogactwo? Zdaniem Harva Ekera  amerykańskiego milionera i autora książki „Bogaty albo biedny” bogaczy cechuje specyficzny sposób myślenia, który jest zupełnie obcy osobom borykającym się z problemami finansowymi.

Bądź gotowa, by zacząć działać inaczej

Umówiłyśmy się z koleżanką na zarabianie pieniędzy. Projekt upadł jeszcze zanim przystąpiłyśmy do działania. A ja zrozumiałam, że w każdym przedsięwzięciu trzeba mieć odpowiednie wsparcie.

Po tym falstarcie, postanowiłam działać z głową. Uporządkowanie kwestii pieniędzy zaczęłam od wyedukowania się w temacie. Na wstępie założyłam, że skoro moi rodzice nie opływali w luksusy, nie jestem obywatelką najbogatszego państwa na świecie i nie mam oszczędności godnych Warrena Buffetta, prawdopodobnie w kwestiach finansów jestem zielona, jak groszek.

Moje podejrzenia potwierdziły się. Czytając książkę Ekera, ze zdziwienia tylko szerzej otwierałam oczy i łapałam się za głowę. Swoją drogą muszę być prawdziwym magnesem na pieniądze, jeśli pomimo tylu błędów, które do tej pory popełniłam, nie popadłam w całkowitą ruinę.

wolność finansowa.jpg

5 rad od amerykańskiego milionera

1 Zacznij mówić dobrze o bogaczach

Co myślisz o ludziach bogatych? Podziwiasz ich za wytrwałość w drodze na szczyt? Umiejętności finansowe i talent do kreowania wartościowych produktów i usług dla innych? A może powtarzasz obiegowe opinie, o tym że bogaci to krwiopijcy bez serca, okradający innych?

Jeśli myślisz o bogaczach źle, to zdaniem Harva Ekera, niezawodnie borykasz się z problemami finansowymi. Czemu? Bo nie da się jednocześnie myśleć źle o ludziach posiadających pieniądze i samemu je mieć. Wybieraj albo krytykowanie albo zasobny portfel.

2. Skończ z byciem ofiarą

Widziałaś narzekającego bogacza? Narzekanie jest domeną ludzi o pustych portfelach. Zdaniem Ekera narzekanie jest, obok krytykowania i tłumaczenia się, najlepszym sposobem na popełnienie finansowego harakiri. Nie istnieje bogata ofiara losu. Ofiary losu są z zasady biedne i nastawione na widzenie braków we wszystkim.

3. Nie uciekaj przed problemami! Rozwiązuj je!

Ten punkt jest mocno powiązany z poprzednim. Mentalność ofiary wiąże się z brakiem wiary we własne umiejętności rozwiązywania problemów. Ofiara uważa bowiem, że nie ma wpływu na rzeczywistość. Życie jej się przytrafia i nawet nie wyobraża sobie, że mogłoby być inaczej. W przeciwieństwie do niej bogaci wykorzystują problemy do tego, żeby się rozwijać. Każdy problem stwarza bowiem możliwość, by wykreować wartość, jaką dla potencjalnych konsumentów stanowi jego rozwiązanie. Im większy jest problem, tym cenniejsze rozwiązanie. Wyobrażasz sobie, ile zarobiłoby przedsiębiorstwo, które jako pierwsze opatentowałoby lek na raka?

4. Pieniądze są ważne!

Słyszałaś może ludzi mówiących, że pieniądze nie są ważne? Swoją drogą ciekawe, że ci sami ludzie pracują po 40 lub 50 godzin tygodniowo, a z dziećmi widują się w weekendy. Gdyby pieniądze naprawdę nie były w ich życiu ważne, czyż nie zajmowaliby się w tym czasie tym, co lubią? Ot choćby serfowaniem u wybrzeży Oceanu Spokojnego, czy spędzaniem czasu z rodziną?

Zdaniem Ekera pieniądze nie są ważne w dziedzinach, w których nie mają zastosowania i ekstremalnie ważne w dziedzinach, w których zastosowanie mają. Autor proponuje tym, którzy głoszą hasła w stylu – pieniądze nie są ważne, najważniejsza jest miłość! – by spróbowali opłacić nią rachunki i zapłacili miłością za jedzenie. Zdaniem autora nie warto mieszać rzeczy z różnych porządków, pieniądze działają w konkretnych sferach, w innych natomiast są kompletnie bezużyteczne. Bogacze rozumieją tę różnicę i szanują pieniądze. Jeśli zamierzasz mieć pieniądze, będziesz musiała przywrócić im odpowiednie miejsce w swoim życiu.

5. Bądź bogata i szczęśliwa

Ludzi bogatych od biednych różni podejście do życia. Biedni patrzą na zasadzie albo albo. Uważają, że nic im się nie należy i że muszą wybierać. Bogaci starają się tak pokierować sytuacją, by mieć wszystko czego pragną – miłość i pieniądze, dobrą prace i świetne zdrowie, kochającą rodzinę i życiową misję.

Książka Harva Ekera jest fascynującą lekturą, autor przytacza liczne historie zarówno z własnego życia jak i doświadczenia swoich klientów. Zawarte w niej przesłanie jest pozytywne, zdaniem autora każdy, kto wykaże się odpowiednią determinacją i wprowadzi zawarte w niej zasady w życie, raz na zawsze pożegna się z problemami finansowymi.

Pięć rad przedstawionych w tym artykule to oczywiście tylko ułamek całości, którą znajdziecie w książce „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”. Warto sięgnąć po książkę i zapoznać się z wszystkimi zasadami.

luxury

Ten artykuł stanowi drugą część cyklu dotyczącego wolności finansowej, w ramach którego będziesz mogła poszerzać wiedzę na temat pieniędzy o praktyczne wskazówki pochodzące od najwybitniejszych umysłów naszych czasów.

Co możesz zrobić, żeby być na bieżąco?

Podoba Ci się jak piszę? Zostaw coś po sobie!

▪ Podziel się swoimi przemyśleniami. Twój komentarz pomaga tworzyć to miejsce!
▪ Podziel się postem ze znajomymi, oni też chcą czytać wartościowe teksty w internecie


photo credit Pixabay

Reklamy

8 uwag do wpisu “5 rad od amerykańskiego milionera dla Ciebie!

 1. czuję się jak mały odkrywca, który właśnie znalazł skarb, bez poleceń, promowania, ilości lajków na fb i instagramie, po prostu przez szczęśliwy zbieg okoliczności. do tego od autorki bije dużo pozytywnej energii, którą zgodnie z prawem przyciągania, zaraża, i to jak! 😉 życzę powodzenia w dalszym rozwoju własnym/bloga i bogaceniu się w szerokim kontekście – duchowo i finansowo. będę wpadać na pewno regularnie, wpisuję się na listę… chociaż muszę przyznać, że dopiero pisząc ten komentarz wreszcie znalazłam formularz zapisu (trochę się naszukałam, mógłby być bardziej widoczny). pozdrawiam cieplutko!

  Polubienie

  1. Annawannie, zapisanie się na listę mailingową w szablonie podstawowym WordPressa należy do nie lada wyczynów! Cieszę się, że tego dokonałaś i mam nadzieję, że już niedługo będę Was tu mogła gościć w dużo lepszej wersji strony 🙂

   Polubienie

 2. Ha! Nie mam jeszcze milionów na koncie i nie znałam tej książki, a spełniam wszystkie te rady. Czyli tak jak czuje- fortuna jest blisko!
  Polepszył mi się jeszcze bardziej mój wspaniały humor. Dziękuję 😉

  Polubienie

 3. Interesująca książka, naprawdę mnie zaciekawiłaś – aż sama jestem ciekawa, ile błędów ja popełniam… Też jeszcze wiele muszę się nauczyć w kwestii zarządzania swoimi finansami. 🙂 Z jednego jestem akurat dumna – nie mówię źle o bogaczach. Raczej zazdroszczę im, że potrafią ogarniać swoje finanse, ale w pozytywny sposób!

  Polubienie

  1. świadome zarządzanie finansami weszło ostatnio w moje życie i nie myślałam, że to powiem, ale świetnie się przy tym bawię!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s