WOLISZ BYĆ BOGATA CZY SZCZĘŚLIWA? (W ARTYKULE PROSTE ĆWICZENIE NA PODWYŻSZENIE ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ!)

Aby zmienić poglądy na jakikolwiek temat, najpierw trzeba być tych poglądów świadomym. Kiedy zrozumiesz, jakie przekonania na temat pieniędzy wyniosłaś z domu, to jeżeli nie masz na nazwisko Rockefeller prawdopodobnie postanowisz niektóre z nich zmienić. 

Moje życie można podzielić na dwie epoki, jedną – kiedy byłam dobrze sytuowana i nieszczęśliwa, i drugą – kiedy prowadziłam szczęśliwe życie na wsi, ale nie opływałam w luksusy. Stojąc przed wyborem szczęście, czy pieniądze – wybrałam szczęście. Dobrze, co nie? No, nie! Wybieranie między szczęściem a pieniędzmi jest jak wybieranie między ciepłą puchową kurtką a dobrymi butami na zimę – potrzebujesz obu!

Home sweet home

Przez większość dzieciństwa słyszałam, jak moi rodzice powtarzali – pieniądze szczęścia nie dają.
W dorosłym życiu, kiedy tylko mogłam, omijałam kwestię pieniędzy. Im mniej było ich w moim życiu, tym większe były moje szanse na szczęście.

Problem w tym, że w Europie Zachodniej człowiek z dobrymi kompetencjami pracowniczymi zwykłą koleją rzeczy ląduje na stanowisku, gdzie co miesiąc dostaje pensję, która w pełni zaspokaja jego potrzeby wydawania.

Tu pojawił się problem. Skoro miałam pieniądze, a jak mówił mój tata – pieniądze szczęścia nie dają, co musiało się teraz zdarzyć? No właśnie. Zaczęłam odczuwać mniejsze zadowolenie z życia. Co zatem należało zrobić, by być szczęśliwą? Tak, zgadłaś: musiałam pozbyć się pieniędzy.

Kiedy zmniejszałam ilość posiadanej gotówki, moje poczucie radości zwiększało się, tyle że teraz dla odmiany brakowało mi pieniędzy. A zatem co należało zrobić? Dokładnie! Zwiększyć ich ilość.

Ten mój taniec między finansowymi przypływami i odpływami byłby nawet dość zabawny, gdyby dotyczył bohatera powieści, ale ja go niestety doświadczałam na własnej skórze i za nic nie mogłam zrozumieć, jak to jest, że kiedy brakuje gotówki wymyślam sposób na jej zdobycie, kiedy jednak wpływa ona na moje konto, czuję się mniej szczęśliwa.

Ostatecznie postanowiłam, że nie będę wybierała między pieniędzmi a szczęściem, tak jak nie stawiam sobie pytania, czy wolę mieć nogi czy ręce, obie rzeczy są mi potrzebne, tyle że do różnych celów.

Uzdrawianie finansów

Jeśli tak jak ja boisz się, że pieniądze staną Ci na drodze do szczęścia zastanów się, jakie sytuacje z przeszłości ugruntowały w Tobie takie przekonanie. Pamiętaj, tylko nauczyłaś się w ten sposób myśleć. A każde z przekonań, które nabyłaś, możesz zmienić.

Wzięcie odpowiedzialności za swoje życie wraz ze stanem finansów wymaga zmierzenia się ze swoim lękiem z pozycji własnej siły. Kiedy połączysz się z uczuciami obfitości i miłości we własnym wnętrzu, ograniczające Cię przekonania zaczną tracić na sile.

Dzięki prawdzie ujrzysz przekłamania w Twoim życiu i nauczysz się nim lepiej zarządzać. Będziesz mogła lepiej wyrażać siebie w materii i świadomie odrzucać przekonania, które już Ci nie służą. Kryjące się w Tobie pokłady obfitości dadzą Ci siłę, by działać pomimo lęku i budować pewność siebie w działaniu. Nie ważne, jak duży opór czujesz przed zmianą swojej sytuacji finansowej. Postanów, że zmienisz ją w sposób świadomy. Poniżej znajdziesz ćwiczenia, które Ci w tym pomogą.

Ćwiczenie na podwyższenie świadomości finansowej

1. Świadomość – wypisz wszystkie przekonania na temat pieniędzy i bogactwa, które mieli Twoi rodzice, a także przyzwyczajenia, opinie i sposób obchodzenia się z finansami

2. Jaki efekt miały ich przekonania na Twoje życie finansowe, czy powtarzasz jakiś schemat, a może się przeciw niemu buntujesz?

3. Zdaj sobie sprawę, że te schematy finansowe nie są Twoje, są czymś czego się nauczyłaś i co możesz przestać używać

pieniądze

W tytule pojawiła się jedynka, bo temat zamierzam na blogu kontynuować.

Jeszcze chwileczkę 🙂

Włożyłam dużo pracy i serca w przygotowanie dla Ciebie tego posta. Teraz Ty możesz dorzucić swoją cegiełkę.

W jaki sposób?

 • Zostaw komentarz – Twoja opinia pomaga tworzyć to miejsce
 • Polub mój fanpage na FB, dzięki temu będziesz miał bezpośredni dostęp do konkursów, zdjęć i tekstów, których nie publikuję na blogu
 • Zapisz się do listy mailingowej, a wtedy w Twojej skrzynce pojawi się informacja o nowym poście
 • Podziel się tekstem ze znajomymi

Ćwiczenia pochodzą z książki „Umysł Milionera” T. Harv Ekera

Reklamy

5 uwag do wpisu “WOLISZ BYĆ BOGATA CZY SZCZĘŚLIWA? (W ARTYKULE PROSTE ĆWICZENIE NA PODWYŻSZENIE ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ!)

 1. Bardzo ciekawy tekst. To prawda, że ludzie często mają takie przekonanie, że pieniądze szczęścia nie dają. Zwłaszcza biedni ludzie.. sama mam takie wewnętrzne przekonanie,że nie zasługuję na bogactwo, albo, że moja karma jest taka,że muszę cały czas walczyć o przetrwanie..co generalnie bardzo męczące jest. Jak to zmienic?

  Polubienie

  1. Na mnie podziałało zrobienie ćwiczenia przedstawionego w poście, ale do podwyższenia świadomości finansowej może Ci posłużyć też zapoznanie się z całą książką „Umysł Milionera” Harva Ekera

   Polubienie

 2. Czuję że wiele przekonań moich rodziców odciska się w moim życiu. Uczę się jak to zmienić bo wcale nie jest różowo w moich finansach. Dlatego podpowiedzcie coś ktoś komu się udało oderwać od tego co nam wpojono….

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s